گل های مناسب برای کشت زمستانی

گل خرزهره، پامچال، مینا، نرگس و … گل هایی هستند که در فصل زمستان با کشت و آبیاری مناسب می توانید از زیبایی و اثر آرامش بخش آنها در فضاهای مختلف خانه و کاریاز آنها استفاده کنید.

گل های رنگارنگ در روحیه افراد اثرات مثبت زیادی دارد. در فصل زمستان به علت سرما و خشک بودن هوا گل ها طاقت و تحمل کمتری دارند و عموما در خواب زمستانی فرو می روند. اما برخی از گل های هستند که حتی در فصل زمستان مقاوم بوده و با استفاده از آنها می توانید فضای خانه یا محل کار خود را زیباتر و دلنشین کنید. این گلهای زیبا هم قابل کشت در طبعت و فضای باز بوده و هم میتوان آنها را در گلدان و محیط آپارتمان کشت و نگهداری نمود.

گل کلم زینتی
کلم زینتی یکی از مهمترین گلهای فصلی زمستان به ویژه در فضای سبز و باغچه ها است و به دلیل داشتن برگهاي رنگی و زیبایی که دارد به عنوان یکی از اصلی ترین گیاهان باغچه‌اي در فصول سرد سال در پارکها و فضای سبز کاشته میشود.
بذر این گیاه در تیرماه در گلخانه کاشته می شود و پس از انتقال نشاء ها به گلدان در طی فصل تابستان، از حدود اوائل پاییز گلدان هاي حاوي این گیاه جهت فروش عرضه می شوند.
بوته هاي گل کلم زینتی پس از انتقال به باغچه تا حدود ۶-۵ ماه دوام دارند و با گذشت زمان با افزوده شدن تعداد برگ ها بر پهنا و گسترش آنها افزوده می شود و منظره ای زیبا به فضای سبز شما در روزهای سرد زمستانی میدهند.
در اوائل بهار، با کف بر کردن اندام هاي هوایی خشکیده و نگهداري ریشه کلم در زمین با توجه به این که این گیاه در واقع دو ساله است، مجدداً در فصل پاییز شاهد ظهور برگ هاي جدید این گل از ریشه سال قبل خواهید بود.
این گل زمستانی، به نور کامل خورشید، خاك حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد.

گل

گل خرزهره
گیاه خرزهره همیشه سبز است. انواع پرورش‌یافته آن درختچه‌هایی با مقاومت زیاد به سرما هستند. گاه ارتفاع آن تا بیش از ۲ متر هم می‌رسد. برگ‌های چرمی و کشیده دارد که رگبرگ‌هایش برجسته است.
سمی است و گل‌های بدبو دارد. اما به  دلیل مقاومت خوب و تکثیر راحت (از طریق قلمه  های نیمه خشبی) و هم‌چنین گل‌های زیبای آن که در رنگ  های صورتی و سفید و لیمویی وجود دارد، در محوطه سازی استفاده زیادی دارد. البته این گیاه میزبان خوبی برای شته است و باید مراقب آفات آن باشید.

گل

گل بنفشه
این گیاه یک گل فصلی یک ساله محسوب میشود و بذر آن در اواخر تابستان و پاییز کاشته میشود و در اوایل زمستان تا اردیبهشت به گل مینشیند. نکته مهم در مورد نگهداری بنفشه این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره‌ جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می‌توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید.
خاکی که دارای خاکبرگ و غنی از کود حیوانی باشد، رشد مطلوبی را برای گل بنفشه ایجاد می کند و به آبیاری کافی و منظم نیاز دارد.
جالب است بدانید گل بنفشه علاوه بر زیبایی فوق العاده و تنوع رنگی جذابی که دارد، از خواص دارویی بیشماری نیز برخوردار است و از این رو طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است.

گل

گل شب بو
به شب بوی استاکس یا ماتیولا معروف است و گیاهی یک ساله یا دوساله است که به عنوان یک ساله مقاوم کشت و کار می شود. گل آن به صورت خوشه انتهایی است. دارای انواع کم پر و پرپر بوده و به خاطر گلهای معطر آن ارزشمند است.

این گیاه گلدانی عالی به دلیل مقاومت بالایش در مقابل سرما یکی از بهترین گزینه ها برای فصل زمستان و بهار بوده و گلهای بریدنی خوبی تولید می کند. در رنگهای متنوع صورتی , لاکی , ارغوانی , بنفش , زرد , یاسی , سفید , قرمز گلی و آجری وجود دارد.

گل

گل مروارید یا مینا چمنی
این گل دایمی بوده و بذر آن را در اواخر تابستان و پاییز میکارند و در اواخر زمستان تا اردیبهشت به گل مینشیند. گل مروارید، گیاهی است با رشد کم که ارتفاعی بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر دارد و به آلودگی هوا مقاوم است. از این رو کاشت آن به عنوان یک گل زمستانی در کلان شهرها توصیه میشود. گل هاي اين گياه پس از خشك شدن، عطر بسياري داشته و در صنعت غذا و حتي تهيه انواع دسر كاربرد فراوان دارد.

گل

گل پامچال
گل پامچال یکی دیگر از گلهای فصلی زمستان است که در پاییز به تدریج از خاک بیرون آمده و در اواخر زمستان به گل مینشیند. پامچال یک گیاه نشایی است و امکان کاشت آن در باغچه و در گلدان وجود دارد. گل پامچال به نور فراوان نیاز داشته، آبیاری منظم و دادن کود مایع بطور مرتب برای گلدهی بیشتر گیاه در فصل زمستان توصیه میشود.

گل

گل نرگس 
نرگس از جمله گیاهان پیازدار است و گونه  های بسیار زیاد و متنوعی دارد. انواع نرگس‌ها به  طور کلی گیاهانی مقاوم هستند و به مراقبت زیادی احتاج ندارند. وجه تمایز نرگس  ها با سایر جنس  های خانواده آماریلیراسه این است که حتی اگر تا ۱۰ سانتی‌متر خاک روی آن  ها ریخته شود نیز مشکلی برایشان پیش نمی  آید و سبز می‌شوند.
خاک رسی شنی هوموس  دار، برای نرگس مناسب است.
برای کاشت برخی گونه‌های نرگس، اواخر شهریور یا مهر در حالی که زمین خشک است، پیاز را در خاک قرار می‌دهند. یکی از این گونه  ها نرگس هلندی است که تاج و گلبرگ  های آن زرد رنگ است. این گونه  ها معمولا در اوایل بهار گل می  دهند و عطر ندارند.
اما گونه دیگر، نرگس شیراز” Narcissus tazetta” نام دارد که گل  های آن به صورت تکی یا چندتایی در انتهای شاخه گل  دهنده ظاهر می  شود. گل  ها کوچک، با تاج زرد، گلبرگ سفید و بسیار خوش  بو و معطر هستند. این گونه از نرگس بسیار در برابر سرما مقاوم است و از دی ماه تا اوایل فروردین (بسته به محل) امکان گل‌دهی دارد.
انواع یاس رازقی (یاس سفید) و انواع پیچک‌ها مانند پیچ امین‌الدوله، پیچ تلگرانی و پیچ درختچه‌ای نیز معمولا مقاومت نسبتا خوبی نسبت به سرما از خود نشان می‌دهند.

گل

گل سیکلامن
گل سیکلامن از گلهای فصلی زمستان است و در این ایام در گل فروشی‌ها فراوان یافت میشود. سیکلامن به طور طبیعی در زمستان غنچه می‌کند و با کمی مراقبت، عمری طولانی خواهد کرد . توصیه میشود خاک گل همیشه مرطوب بوده و نور غیرمستقیم به آن بتابد.

گل

گل سینره
گل سینره از جمله گلهای ممتاز فصل سرما محسوب میشود که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل میدهد. این گل زیبا برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد . نیاز آبی این گیاه بالا است و رطوبت نسبی بالا و هوای خنک برای شاداب نگه داشتن گیاه لازم است.

گل